28 oktober 2025
Het Varendonck College wil leerlingen uitdagen om meer te doen dan strikt noodzakelijk is, ook buiten de reguliere schoolvakken. Een van de inspirerende activiteiten die we in dit kader organiseren is de Course of honours. Dit houdt in dat we zes sprekers zoeken die op eigen wijze een avond verzorgen en zo vanuit een bepaalde invalshoek een thema uitdiepen. Leerlingen die deze Course bijwonen zien hun belangstelling gehonoreerd met een certificaat en mogen een paar kwt-uren inruilen voor vrije tijd. Maar hierbij geldt wel de volgende regel: alleen belangstellenden zijn welkom…
Ook dit jaar organiseren we de Course of honours. Het thema is Resonantie en dissonantie.

Resonantie klinkt misschien ingewikkeld, maar eigenlijk ken je het gevoel al. Het is dat moment waarop iets écht binnenkomt. Denk aan muziek die precies jouw stemming raakt, of dat ene gesprek waarin je je helemaal begrepen voelt. Het is alsof alles klopt en samenvalt. Dissonantie is het tegenovergestelde: het schuurt, het botst. Zoals twee naast elkaar liggende pianotoetsen die tegelijk worden aangeslagen en niet samen lijken te passen. In het dagelijks leven voel je dat ook - wanneer je het totaal oneens bent met een vriend, of wanneer je je niet begrepen voelt. Dat kan ongemakkelijk zijn, maar soms is dat precies wat je nodig hebt. Uit wrijving kan iets nieuws ontstaan, net zoals in rapbattles of kunst waarbij spanning juist kracht geeft. We hebben beide nodig. Resonantie geeft ons het gevoel dat we verbonden zijn, dat we ergens thuishoren.

Dissonantie daagt ons uit om verder te kijken, om te groeien, om verandering mogelijk te maken. Zonder resonantie zou het leven leeg voelen. Zonder dissonantie zou het stil blijven staan. Dus, de volgende keer dat je muziek hoort die wringt of een gesprek hebt dat schuurt: kijk eens verder. Misschien zit daar juist de sleutel tot een nieuwe klik, een onverwachte ontdekking, of een frisse blik. Onze sprekers gaan verder kijken vanuit dit spanningsveld van resonantie en dissonantie.

Sprekers
  • 12 november 2025: Wietse Hage, softwareontwikkelaar, techniekfilosoof en podcastmaker, gespecialiseerd in de impact van technologie op de samenleving. Wietse geeft zijn lezing bij het Filosofisch Café met als thema Overleven in een wereld met levende technologie.
  • 26 november 2025: Yvonne van den Heuvel, resonantie en dissonantie als een noodlottig ongeluk je leven op z'n op kop zet.
  • 3 december 2025: Paul Spruit, moordenaar en zoon van een moordenaar. Bekend van het boek en de serie op Videoland Een moord kost meer levens.
  • 14 januari 2026: Ichelle van Dooren, acupuncturiste. Zij zal ingaan op resonantie en dissonantie in de Chinese geneeskunde, https://www.infiniqi.nl/
  • periode 3: De burgemeesters van Asten en Someren, resonantie en dissonantie in jouw dorp (datum volgt).
  • periode 3: HEEL HOLLAND BAKT! Onze eigen meneer Van Doornmalen vertelt over de ins en outs van het populaire tv-programma. Hij verschijnt niet alleen, maar neemt een special guest mee. Wie dat is, blijft nog even geheim (datum volgt).
Als je al deze lezingen bijwoont (een mens mag soms ziek zijn, dus vijf van de zes is ook goed, maar in principe teken je in voor de hele reeks), dan krijg je hiervoor een certificaat waarmee jij jouw brede belangstelling kunt aantonen én je mag voor elke avond dat je aanwezig was een kwt-uur wegstrepen.

Avonden
De avonden beginnen steeds om 19:30 uur, afhankelijk van de wensen van de spreker. De bijeenkomsten duren meestal anderhalf uur en zijn op woensdagavond.

Inschrijven
Om te weten hoeveel koffie en thee we moeten zetten, willen we graag weten op hoeveel mensen we kunnen rekenen. Dus als je mee wilt doen, schrijf je in via:


https://forms.office.com/e/MkmiLeVbPm